Alaska Tsunami NOSB 2014 Ocean Connection Juried Art Show

There was a tie for best of show, so each teacher will receive $250 worth of classroom supplies, sponsored by the Tsunami Bowl art judges. An asterisk (*) next to an artist's name indicates that person was also on a NOSB academic team.

Category/Student Artwork Title Grade School Teacher

Best of Show (tie)

Veronica Wilde Enevitable Time 12 Seward Waggoner
Amber Vernon Old Soul 12 Unalaska Goodwin

Painting on Canvas

1st place
Steven Ugale
Aleutian Waves 12 Unalaska Goodwin
2nd place
Rosie Pound
Not an Orca 11 Unalaska Goodwin
3rd place
Shelbi Brianne Mullen
Bottom of Octopus 11 Kodiak Dillard

Honorable mention

Sophia Nielsen Dive Deep 9 Kodiak Dillard
Will Dumm Octopus with Kelp 12 Kodiak Dillard

Painting on Paper

1st place
Johnna Elkins
Catch of the Day 12 Wasilla Little
2nd place
Dustin Newman
Cultures of the Sea 11 Seward Waggoner
3rd place
Diane German
Fishing 9 Seward Waggoner

Honorable mention

Kayla Weiss Starfish on a Rock 10 Wasilla Little
Marilyn Farley Whale Surfacing 12 Wasilla Little
Brandon Moore Sea Lion 11 Seward Waggoner
Erin Lane The Love from the Whales 11 Seward Waggoner

Drawing

1st place
Lara Rufenacht
Purple Crab 12 Wasilla Little
2nd place
Breann Denton
Touch 10 Wasilla Little
2nd place
Phuongkonth Bunyi
Turboprop 10 Petersburg DuRoss
3rd place
Danielle Nevenzel
Lopholithodes mondti 10 Wasilla Little
3rd place
Amber Vernon
Squid Dance 12 Unalaska Goodwin

Honorable mention

Robyn Schwartz Dancing in the Darkness 12 Petersburg DuRoss

Mixed Media

1st place
Stuart Medalen
Golden Meaning 10 Petersburg DuRoss
2nd place
Catherine Cardinas
Eight 10 Petersburg DuRoss
3rd place
Molly Parks
Lost at Sea 10 Petersburg DuRoss

Honorable mention

Sydney Gutherie (squid in Greek) 9 Petersburg DuRoss

Marine Mammal Portraits

1st place
Angela Peacock
Untitled 9 Kotzebue Eck
2nd place
Stepheena D. Smith
Untitled 11 Kotzebue Eck
3rd place
Matthew Norton
Untitled 10 Kotzebue Eck

Honorable mention

Selena Nelson-Loya Untitled 11 Kotzebue Eck
Jaydon Schaeffer Untitled 11 Kotzebue Eck

Posters

1st place
Stepheena D. Smith
Untitled 11 Kotzebue Eck
2nd place
Drew Nanouk
Untitled 11 Kotzebue Eck
3rd place
Selena Nelson-Loya
Untitled 11 Kotzebue Eck

Honorable mention

James Schaeffer Untitled 9 Kotzebue Eck

3-D

1st place
Alex Ashford
What We Could Lose to Ocean Acidification 12 Seward Waggoner
2nd place
Ashley Hunnicutt
Crab 11 Wasilla Little
3rd place
Hannalyn Ohlsen
Octopus and Starfish 10 Seward Waggoner
3rd place
Tia Miranda
Eagle Fishing 9 Seward Waggoner

Honorable mention

Cole Somerville* The Wind Whistling 12 Petersburg DuRoss
Alex Ashford The Hunting Echinoderm 12 Seward Waggoner
Erin Lane Stop Global Warming 11 Seward Waggoner
Sasha Hamner Octopus 11 Seward Waggoner

Computer Art

1st place
Candence Moffitt
Otter 10 Cordova Payne
2nd place
Nico Larson
Jelly Nebula 11 Petersburg DuRoss

Photography

1st place
Diane Murph*
Embarkment 12 Petersburg DuRoss
2nd place
Nicole Peterson
Happy Time Jumpin' 12 Petersburg DuRoss
3rd place
Nicole Peterson
Chillin' with the Dogs 12 Petersburg DuRoss

* Artist is also on a NOSB academic team.