Alaska Tsunami NOSB 2011 Ocean Connection Juried Art Show

The art teacher for the Best of Show artwork is awarded a $500 grant for classroom resources, sponsored by Alaska Sea Grant.

Category/Student Artwork Title Grade School Teacher

Best of Show

Brook Morgan Through the Looking Glass (painting) 12 Wasilla High School Little

Colored Pencil

1st place
Justin Scott
Wild Life 7 Kotzebue Middle High School Eck
2nd place
Braedyn Schaeffer
The Night-Time Beach 7 Kotzebue Middle High School Eck
3rd place (tie)
Sinanna Ellis
Swimming Fishes 7 Kotzebue Middle High School Eck
3rd place (tie)
Seth Beaver
Under the AK Sea 7 Kotzebue Middle High School Eck

Honorable mention

Chase Coppock Ocean Life 7 Kotzebue Middle High School Eck
Elijah Norton Fish of the Sea 7 Kotzebue Middle High School Eck
Danielle Stalker Ocean Blue 7 Kotzebue Middle High School Eck
Lynn Schaeffer Nature’s Peace 7 Kotzebue Middle High School Eck
Alysha L. Owens Swimming with Sea Animals 7 Kotzebue Middle High School Eck
Roger Allen Sea Life 7 Kotzebue Middle High School Eck

3-D

1st place (tie)
Jordan Hargreaves
Under Water Mask 9 Seward High School Waggoner
1st place (tie)
Dyllon Paquette
Silenced 11 Seward High School Waggoner
2nd place (tie)
Annie Hood
Ariel's Ugly Stepsister 11 Seward High School Waggoner
2nd place (tie)
Sierra Vandervegt
Sponge Face 9 Seward High School Waggoner
3rd place (tie)
Carlos Perea
Balloon Angler 12 Seward High School Waggoner
3rd place (tie)
TJ Allen
Skorka 12 Seward High School Waggoner

Honorable mention

Brittany Baldwin Bubble Trouble 9 Seward High School Waggoner
Noah Hamlin Turtle 9 Seward High School Waggoner
Wendy Hubbard The Bumble Fish 9 Seward High School Waggoner
Evan Pullins Puffin Man 12 Seward High School Waggoner
William Whiteshield Horizon 10 Seward High School Waggoner

Painting

1st place
Carolyn Kvernvik
Jellin 11 Petersburg High School DuRoss
2nd place
Charlene Lauth
Sun Forever Chases Moon 12 Ketchikan High School Kern
3rd place
Alyssa Wagle
The World Below 10 Wasilla High School Little

Honorable mention

Kimberly Ullrich Under the Sea 9 Petersburg High School DuRoss

Drawing

1st place
Shelley Kubo
Atlantic Lionfish 12 Petersburg High School DuRoss
2nd place
Amanda Kubo
Mystery Wild 9 Petersburg High School DuRoss
3rd place
Lindsey Kromrey
Puffin 10 Seward High School Waggoner

Honorable mention

Jamie Jacobson Reaching the End 10 Seward High School Waggoner

* Artist also on a NOSB academic team.