2010 NOSB Teams

Alaska Region National Ocean Sciences Bowl

The following high schools competed in the 13th annual Alaska regional competition in Seward on 5–7 February 2010. The competition schedule is available online.

Asterisks (*) denote returning coaches and students. Multiple asterisks signify multiple years' participation. A times sign plus number means too many asterisks to count.

Names in bold were chosen by their teammates and coaches as the most valuable members of their teams.

See a photo gallery of the 2009 competition.

Team Starfish

Anchorage: South Anchorage High School

Hailey Hosken,** team captain
Petra Davis**
Kiefer Davis
Laura Crews**
Sarah Noel

Chris Backstrum,** coach

Project: Productivity and Sea Ice Decline in the Arctic Ocean


Five Foaming Formaniferans

(quiz only)

Copper Center: Kenny Lake School

Kaitlyn Dishaw, team captain
Audrey Shepherd
Harold Love
Haley Krier
Laresa Billium

Mark Proch, coach****


The Notorious Dawgsharks

Cordova High SchoolPrince William Sound Science Center

James Allen,* team captain
Ben Americus
Adam Zamudio
Keegan Crowley
Ian Americus**

Lindsay Butters,*** coach, and Alice Dou-Wang, assistant coach

Project: Shrinking Sea Ice, Growing Risk


Medusa's Militia

(quiz only)

Cordova High SchoolPrince William Sound Science Center

Jessica Smyke, team captain
Shannon Lindow*
Christina Morrisett*
Erin Hess
Sophia Myers

Lindsay Butters,*** coach, and Alice Dou-Wang, assistant coach


Team Mobulidae

Eagle River High School

Wilson Puryear,* team captain
Nikolai Reitz*
Desirae Pascale
Jasmine Carroll
Elizabeth Stevens*

Mark VanArsdale,* coach

Project: Upon Thin Ice (Problems Facing Barrow, Alaska, as a Direct Result of a Retreating and Thinning Arctic Ice Cap)


Team Codzilla

(quiz only)

Eagle River High School

Moriah Huntstiger, team captain
Niklas Anderson
Rashael Wakefield
Cameron Ryckman
David Powers

Mark VanArsdale* coach, and Farah Renno, assistant coach


Team Hot Tropic

Juneau-Douglas High School

Andrew Gregovich, team captain
Sarah Donohoe
Seth Brickey*
Sam Kurland
Martina Miller

Ben Carney,*** coach

Project: Managing Walleye Pollock (Theragra chalcogramma) and Opilio Crab (Chionoecetes opilio) Fisheries under Changing Climatic Conditions


Team Soaladaobs

Juneau-Douglas High School

Carly Casipit,* team captain
Megan Behnke
Tyler Houseweart*
Max Lyons
Elena Dolitsky

Ben Carney,*** coach

Project: Impacts of Climate Change on Sea Ice and Bering Sea Primary Production


Kayhi Kings

(quiz only)

Ketchikan High School

Susie McKee, team captain
Caleb Hedin
Hayley Morin
Jessica Pringle
Katelynn Ross

Julie Landwehr and Gary Freitag, coaches


Weapons of Bass Destruction

Kodiak High School

Bradley Hoyt, team captain
Nique de la Fuente
Rachelle Medina
Andrew Raney
Chrissy Jones

Switgard Duesterloh,* coach, and Kevin Lauscher,* assistant coach

Project: Effects of Polar Ice Melt on Ocean Chemistry and Kodiak Island's Economy and Energy Technology


Muktuk Mafia

Kotzebue High School

Grant Magdanz, team captain
Catherine Greene
Heather Gallahorn
Eryn Schaeffer-Bergan
Chelsea Hadley

Lance Westing, coach, and Lynn West, assistant coach

Project: The Effects of Global Warming on Shipping

Sea Lions

Mountain Village: Ignatius Beans Memorial School Complex

Hanna Joe, team captain
Chasity Adams
Stephen George
Vaughn Agwiak
Blaise Long

Raphia Maglinao* and Hazel Walters, coaches

Project: Shrinking Ice and its Perceived Effects on the Subsistence Sources of Mountain Village, Alaska


Juvenile Gannets

Mountain Village: Ignatius Beans Memorial School Complex

Hazel Andrews,* team captain
Alison DelaRosa
Cindy Lawrence*
Nakita Akaran
Martin Mike

Raphia Maglinao* and Hazel Walters, coaches

Project: Shrinking Ice and Impact on Polar Bears


W.O.A.A.

Petersburg High School

Kristin Neuneker,* team captain
Bynum Jackson
Sharece Randrup
Joe Zarlengo

Joni Johnson* and Sunny Rice,* coaches

Project: Possible Effects of Freshwater Inputs from Melting Icefields on the Marine Ecosystem of Petersburg, Alaska


Kushtakahs, eh?

(quiz only)

Petersburg High School

Shelton Brett, team captain
Patricia Jackson
Cristian Hernandez
Cody Seaman

Sunny Rice* and Joni Johnson,* coaches


Perusing Pycnopodia

Seward High School

Maggie Herbert,* team captain
Nathaniel Feemster**
Eileen Audette
Madalyn Campbell
Dawson Werner

Adrienne Moretti, coach, and Noel Sutton, assistant coach

Project: The Effects of Receding Sea Ice on Point Hope


Krakens

Soldotna High School

Linnea Powers,* team captain
Erin Twohy
Hannah Cristiano
Owen Phillips
Savanna Smith

Bruce Rife x6, coach

Project: The Effects of Global Warming and Thinning Sea Ice on Polar Bears (Ursus maritimus) and Other Animals of the Arctic


B.E.A.N. (Benthic Eukaryotic Arthropod Nauplii)

Unalaska City School

Noah Betzen, team captain
Aaron Adams
Hailee Jellison
Ashleigh Radvansky

Shawna Rudio* and Reid Brewer***coaches

Project: The Impact of Receding Sea Ice on the Unalaska Snow Crab Industry


The Pelagic Surimi Bombers

Unalaska City School

Sirahna Graves,* team captain
Sebastian Graves
Patrick Trinidad*
Bethany Hladick

Steven Gregory, coach

Project: The Impact of Sea Ice on the Unalaska Pollock Fishery


Mat-Tsunami

Wasilla: Mat-Su Career & Technical High School

Sarah Dawkins, team captain
Reno Hyce
Lucas Hyce
Alonzo Gage
Myriam Wells

Tim Lundt,* coach

Project: Tough Times for Wainwright


Fightoplankton

Wasilla: Mat-Su Career & Technical High School

Rachael Cline, team captain
Gavin Fonseca
Brandon Olson
Jonah Jeffries
Nicole Craig

Tim Lundt,* coach

Project: Devastating Effect of Arctic Ice on the Village of Newtok


Mollusca Cephalopoda Nautilidae

Wasilla High School

Alexius King, team captain
Amber Curry
Daniel W. Givens
Ashley Williams
Allison Thomason

Roger Saft,* coach, and Orianne Reich, assistant coach

Project: Problems Facing the Alaskan Coastal Community of Shishmaref as a Direct Result of Retreating and Thinning Arctic Ice Cap

Please notify Phyllis Shoemaker by email or call (907) 224-4312 with any additions, changes or corrections.