Alaska Tsunami NOSB 2010 Ocean Connection Juried Art Show
An asterisk (*) next to an artist's name indicates that person was also on a NOSB academic team. The art teacher for the Best of Show artwork is awarded a $300 grant for classroom art supplies, sponsored by Alaska Sea Grant.
Category/Student | Artwork Title | Grade | School | Teacher |
Best of Show |
||||
Shelley Kubo | Angel of the Ocean | 11 | Petersburg High School | DuRoss |
Mixed Media |
||||
1st place Tori Call |
Blue Footed Booby | 10 | Unalaska City School | Goodwin |
2nd place Megan Dee |
Reef Complexity | 9 | Wasilla High School | Little |
3rd place Jessi Marman |
Singing in the Rain | 9 | Wasilla High School | Little |
Acrylic Painting |
||||
1st place Victoria Trotta-Mirigliano |
Deep Sea Dweller | 12 | Wasilla High School | Little |
Honorable mention |
||||
Katie Bell | Purple Sunset | 11 | Petersburg High School | DuRoss |
Jamie Holtslander | Ice Berg Aura | 11 | Petersburg High School | DuRoss |
Watercolor |
||||
1st place Morgan Dampier |
Poseidon's Mistress | 10 | Wasilla High School | Little |
Pastel |
||||
1st place Carolyn Kuernvik |
Startled Sea Turtle | 10 | Petersburg High School | DuRoss |
2nd place Jordan Monroe |
Tube | 12 | Petersburg High School | DuRoss |
3rd place Samantha Marifern |
The Big Catch | 9 | Petersburg High School | DuRoss |
Honorable mention |
||||
Taylor Overdorff | Sunset | 11 | Petersburg High School | DuRoss |
Rhiannon Kivisto | Jellies | 10 | Petersburg High School | DuRoss |
Drawing |
||||
1st place Brooke Morgan |
Alaska Marine Life Studies | 11 | Wasilla High School | Little |
2nd place Sharlene Lauth |
Smarts and Pickles | 10 | Ketchikan High School | Kern |
3rd place Anthony Saint |
Chinook Salmon | 9 | Petersburg High School | DuRoss |
Honorable mention |
||||
Dazzlin Frentz | Tropical Fish | 9 | Petersburg High School | DuRoss |
Mosaic Collage |
||||
1st place Ryoko Nakashita |
Sting Ray | 10 | Seward High School | Wagoner |
2nd place Annie Hood |
Demon Trout, Parrot-Fish, Salmon-Turtle | 10 | Seward High School | Wagoner |
3rd place Nick Markowitz |
A Whale's Revenge | 10 | Seward High School | Wagoner |
4th place Emma Farris |
Stars of the Sea | 9 | Seward High School | Wagoner |
5th place Gretchen Lindquist |
Simple Art | 9 | Seward High School | Wagoner |
Honorable mention |
||||
Jon Thomassen | Alaska Beauty | 9 | Seward High School | Wagoner |
Jacob Marshall | The Otter | 10 | Seward High School | Wagoner |
Derek Brasch | Deep Sea Sombero Jelly Fish | 12 | Seward High School | Wagoner |
Sammy Pfluger | The Wreck | 11 | Seward High School | Wagoner |
Lindsey Kromrey | Sea Otter | 9 | Seward High School | Wagoner |
Misha O'Leary | The Great Collage of the Orca | 9 | Seward High School | Wagoner |
Aaron Sorenson | Brightness of the Sea Animals | 11 | Seward High School | Wagoner |
3-D |
||||
1st place Shawna Else |
Octopus's Garden | 11 | Juneau-Douglas High School | Manning |
2nd place Holly Ganser |
Seal | 12 | Seward High School | Wagoner |
3rd place Tyler Wharton |
Squid Box | 12 | Ketchikan High School | Kern |
4th place Evelina Gergilevich |
Wisdom of the Seas | 9 | Wasilla High School | Little |
5th place Nathan Feemster |
On the Look Out | 11 | Seward High School | Wagoner |
Honorable mention |
||||
Felipe Campello | The Rage of Poseidon | 11 | Seward High School | Wagoner |
Brian O'Sullivan | Bubble Gum Reef | 12 | Juneau-Douglas High School | Manning |
* Artist also on a NOSB academic team.