artNOSB home page

NOSB Ocean Connection
2005 Juried Art Show

Submission information

Titles are linked to photos of the artwork.

An asterisk (*) next to an artist's name indicates that person was also on a NOSB academic team.

Category/Student Artwork Title Media Grade School Teacher

Best of Show

Angie Hall Jelly Fish fiber arts (fabric, wire, plastic beads, tinsel, fishing line) 12 Skyview Sandra Lewis

Painting

1st place
Monica Southworth*
The Blue Footed Booby watercolor 11 Unalaska Babbi Goodwin
2nd place
Katie Barker
Untitled watercolor 12 Skyview Sandra Lewis
3rd place
Monica Banic
Serenity pen & ink 12 Seward Melissa Olver

Honorable mention

Chu Wen Untitled watercolor 12 Soldotna Ann Wilson
Kalie Filbert Untitled watercolor 11 Seward Melissa Olver

Drawing

1st place
Erin Moore
Untitled graphite (pencil) 10 Seward Melissa Olver
1st place
Michelle Buchanan
Moonlit Beach on a Summer's Night scratchboard 9 Seward Melissa Olver
2nd place
Monica Southworth*
Mesopelagic Fight graphite (pencil) 11 Unalaska Babbi Goodwin
3rd place
Cory Sanford
Untitled charcoal 9 Seward Melissa Olver

Honorable mention

Katie Kain Life Beneath the Sea scratchboard 9 Seward Melissa Olver
Sarah Glaser Untitled pencil 10 Seward Melissa Olver
Kimberley Hewitt Untitled charcoal 9 Seward Melissa Olver
Denali Foldager The Growing Sea pencil 9 Seward Melissa Olver
Aaron Sarka Untitled oil pastel 9 Seward Melissa Olver

Ceramics

1st place
Nick Byrne
Untitled clay 12 Skyview Sandra Lewis
2nd place
Carson Jo Tippet
Variation clay 10 Seward Melissa Olver
3rd place
Cassy Dreifurst
Untitled clay 12 Skyview Sandra Lewis

Honorable mention

Sharon Perry Untitled clay

10

Soldotna Ann Wilson
Terra Pfaff Untitled clay 12 Juneau-Douglas Tom Manning

Fiber Arts

1st place
(not awarded)
         
2nd place
Katie Peck
Beach Find beach grass, seaweed, crab carapace, fishing line 10 Seward Melissa Olver
3rd place
Emily Myers
Untitled fabric 10 Soldotna Ann Wilson

Honorable mention

Luke Fry Beach Basket Case beach grass, shells, feathers, crab carapace 11 Seward Melissa Olver
Autumn St. Amand* Jellies felted wool 11 Seward Melissa Olver

Mixed Media

1st place
Stephanie Morrison, Lizzie Sutphin, Christine Webber, Emily Faust, Patti Reimer, HollieChampman
Sunshine the Seahorse cut paper plates, spray paint   Seward Melissa Olver
2nd place
Tom Dunn
Untitled paper maché, plastic tubing, plastic beads, tinsel 12 Skyview Sandra Lewis
3rd place
Branndi Ledet, Kayla Tressler, Tyler Hall, Maile Atkinson, Kristina Jenson, Tiffani Cantrell
Cushion Starfish newspaper (paper maché), spray paint   Seward Melissa Olver

Honorable mention

Tasha Thompson Untitled paper maché 12 Skyview Sandra Lewis

Graphic Design

1st place
Tyler Hall
Green View computer graphic design 12 Seward Melissa Olver
2nd place
Nick Spurr
Sea Lion computer graphic design 9 Seward Melissa Olver
3rd place
Ilia Pinchuk
The Eclipse of Darkness computer graphic design 12 Seward Melissa Olver

Digital Photography

1st place
Samara Johnson
Untitled digital photograph 9 Seward Melissa Olver
2nd place
Lindsey von Borstel
Beached Jelly digital photograph 10 Seward Melissa Olver
3rd place
Brittany Keil
Untitled digital photograph 11 Seward Melissa Olver

Honorable mention

David Earl Nuclear digital photograph 9 Seward Melissa Olver

Digital Drawing

1st place
Sarah Glaser
Shadow digital drawing 10 Seward Melissa Olver
2nd place
Erin Moore
Sandy Beach digital drawing 10 Seward Melissa Olver
3rd place
Josh Lo
Untitled digital drawing 9 Seward Melissa Olver

Honorable mention

Lara Loomis Untitled digital drawing and photograph 12 Seward Melissa Olver
Lizzy Sutphin Untitled digital drawing and photograph 9 Seward Melissa Olver

* Artist also on a NOSB academic team.

Information on submissions to the art show



HTML 4.01 validated. Last updated 16-Jun-2005. Contact: ASG web coordinator.