artNOSB home page

NOSB Ocean Connection
2004 Juried Art Show

Submission information

Follow links on the artwork titles to see photos of the winning pieces.

Category/Student Artwork Title Media Grade School Teacher

Best of Show (three-way tie)

Emily Berezin Untitled painting
chalk pastels on felt mat board
12 Skyview Sandra Lewis
Marie Johnson Untitled drawing
scratch board
12 Soldotna Ann Wilson
Josh Crane* NOSB poster computer graphics 11 Seward Melissa Olver

Painting

1st place
Emily Berezin
Untitled chalk pastels on felt mat board 12 Skyview Sandra Lewis
2nd place
Liz Denna
Untitled watercolor 10 Soldotna Ann Wilson
3rd place
Nickolas Byrne
Untitled colored pencil 11 Skyview Sandra Lewis

Honorable mention

Jolie Glaser* Untitled oil on canvas 12 Seward Melissa Olver
Dutchess Marolf Woody oil on canvas 12 Seward Melissa Olver
Jong Kim Tranquility oil on canvas 9 Seward Melissa Olver
Renzie Ilog Untitled oil on canvas 10 Seward Melissa Olver

Drawing

1st place
Marie Johnson
Untitled scratch board 12 Soldotna Ann Wilson
2nd place
Danna Foust
Alaska Elegants pencil, charcoal 9 Soldotna Ann Wilson
3rd place
Stephan Powell
Depth of Struggle pencil, charcoal 12 Skyview Sandra Lewis

Honorable mention

Jong Kim The Perilous Deep pen & ink 9 Seward Melissa Olver
Heather Apperson Imagination and Reality pen, ink & gouache 12 Seward Melissa Olver
Jong Kim The Remnants oil on canvas 9 Seward Melissa Olver
Heather Apperson Canyon graphite 12 Seward Melissa Olver

Ceramic sculpture

1st place
Brandi Denna
Dolphins clay 12 Soldotna Ann Wilson
2nd place
Katie Ernst
Untitled clay 11 Seward Melissa Olver
3rd place
Lindsey von Borstal
Untitled clay 9 Seward Melissa Olver

Honorable mention

Katie Peck A Day at the Beach clay 9 Seward Melissa Olver
Carly Locke Starfish Habitat clay 9 Seward Melissa Olver
Cassidy Davis Marine Environment clay 10 Seward Melissa Olver

Ceramic vessels

1st place
Haley Hatch
Reaching Starfish clay 10 Seward Melissa Olver
2nd place
Sarah Glaser
Untitled clay 9 Seward Melissa Olver
3rd place
Brandi King
The Circle of Life ceramics coil 12 Soldotna Ann Wilson

Honorable mention

Matty Elde Waves clay 11 Seward Melissa Olver

Mixed media

1st place
Lara Loomis
Untitled clay, wire 11 Seward Melissa Olver
2nd place
Brittany Keil
Untitled clay & natural objects 10 Seward Melissa Olver

Graphic design

1st place
Josh Crane*
NOSB poster computer graphics 11 Seward Melissa Olver
2nd place
Jacquelin van Driessche
NOSB poster computer graphics 10 Seward Melissa Olver
3rd place
Kelsey Hayes
NOSB poster computer graphics 12 Seward Melissa Olver

Honorable mention     

James Swartz NOSB poster computer graphics 10 Seward Melissa Olver
Kylee Adelmann NOSB poster computer graphics 11 Seward Melissa Olver
Breeann Campbell NOSB poster computer graphics 9 Seward Melissa Olver

Photography

1st place
Kylee Adelmann
Untitled digital photograph 11 Seward Melissa Olver
2nd place
Jonathan Wilkie*
Fighting Shrimp computer graphics 9 Seward Melissa Olver
3rd place
Cecile Formosa*
Anemone Poster computer graphics 11 Seward Melissa Olver

Honorable mention

Denise Akaran & Naalil Northway King Crab digital photograph 9 Seward Melissa Olver

Print-making

1st place
Breeann Campbell
Untitled monoprint 9 Seward Melissa Olver
2nd place
Brittany Dalberg
Bioluminescence monoprint 11 Seward Melissa Olver
3rd place
Walter Moore
Untitled monoprint 12 Seward Melissa Olver

Honorable mention

Charley Rininger Untitled linoleum block print 11 Seward Melissa Olver
Angela Bailey Clown Fish linoleum block print 9 Seward Melissa Olver

* Artist also on a NOSB academic team.

Information on submissions to the art show



HTML 4.01 validated. Last updated 07-Sep-2004. Contact: ASG web coordinator.